Złączki pneumatyczne – drobne elementy o ogromnym znaczeniu

0
205
zawory elektromagnetyczne

W wielu dziedzinach przemysłu wykorzystuje się powszechnie złączki pneumatyczne. Są to niewielkie elementy pozwalające na trwałe podłączanie przewodów i węży do rozmaitych odbiorników. Bardzo często służą też do zespalania ze sobą poszczególnych części zaawansowanych instalacji pneumatycznych. Omawiane złączki wykonuje się zazwyczaj ze stali nierdzewnej, mosiądzu niklowanego, poliamidu, polipropylenu lub wysokiej jakości plastiku.

Doskonałe właściwości użytkowe

Złączki pneumatyczne dzielą się przede wszystkim na wtykowe oraz skręcane (standardowe i obrotowe). Te pierwsze gwarantują wyjątkowo szybkie, łatwe i szczelne łączenie, a dodatkowo są odporne na szkodliwe działanie olejów samochodowych, olejów opałowych, smarów czy wilgoci. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza we współpracy ze sprężonym powietrzem. Montuje się je natomiast poprzez silne dociśnięcie do danego węża lub przewodu, co automatycznie wyzwala blokadę. Modele skręcane są z kolei znacznie bardziej trwałe, dlatego mogą bez problemu funkcjonować w warunkach ciśnienia roboczego wynoszącego nawet 25 barów oraz w kontakcie z agresywnymi mediami (kwasami, ługami, benzyną, substancjami chemicznymi itp.). Ich montaż polega na umiejętnym skręceniu pierścienia zaciskowego, a następnie nakrętki zabezpieczającej. Dodajmy, że na rynku są dostępne złączki pneumatyczne o budowie zarówno prostej, jak i kątowej, trójnikowej, czwórnikowej czy grodziowej.

Idealne rozwiązanie nie tylko dla branży spożywczej 

Złączki pneumatyczne znajdują niezwykle szerokie zastosowanie szczególnie w tych układach, gdzie niezbędne jest zachowanie optymalnej czystości. Mowa tutaj choćby o przemyśle spożywczym, mleczarskim, browarniczym, piekarniczym, farmaceutycznym, medycznym oraz laboratoryjnym (systemy przeznaczone do napełniania i rozlewania substancji ciekłych). Poza tym są nierzadko wykorzystywane do podłączania instalacji hydraulicznych znajdujących się w zakładach chemicznych, motoryzacyjnych, odlewniczych i maszynowych, a także przedsiębiorstwach wiertniczych, transportowych i górniczych. Jeśli chodzi stricte o złączki pneumatyczne wtykowe, to wprost znakomicie radzą sobie one we wszelkich układach poddawanych regularnym czynnościom o charakterze serwisowym i modernizacyjnym. Modele skręcane powinny być natomiast eksploatowane głównie w instalacjach trwałych, czyli sporadycznie przebudowywanych i demontowanych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że w przypadku łączenia za pomocą złączek rur wykonanych z polietylenu zaleca się używanie dedykowanych tulejek wsuwanych bezpośrednio do wnętrza (chronią materiał przed uszkodzeniem).
Ofertę złączek pneumatycznych znajdziesz tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here