Studia ekonomiczne – dla kogo będą odpowiednie?

2
367
Studia ekonomiczne – dla kogo będą odpowiednie?

Początek studiów to dla wielu młodych osób etap wchodzenia w dorosłość, a wybór samego kierunku to pierwsza z poważnych decyzji. Studia ekonomiczne wydają się nie tracić na popularności, ale dla kogo będą stworzone i gdzie szukać świetlanej przyszłości w tym zawodzie? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Ekonomia – kto powinien ją studiować?

Studia ekonomiczne zwykle mocno kojarzą się z matematyką i statystykami, ale tabelki i wykresy to nie wszystko (a przynajmniej nie na każdym kierunku i nie na wszystkich specjalnościach). Ciekawość świata jest kluczem do sukcesu w tym zawodzie – już w czasie studiów. Studenci ekonomii powinni interesować się szeroko rozumianą gospodarką nie tylko krajową, ale – być może nawet głównie – światową. To powoduje, że studia stają się tutaj pewną podstawą, a dobry ekonomista cały czas aktualizuje swoją wiedzą i nadąża za trendami, które determinują codzienne zachowania każdego z nas. W końcu ekonomia sama w sobie to dziedzina badająca potrzeby i wybory ludzkie, w obliczu ograniczoności dóbr.

Student ekonomii powinien mieć z pewnością dobrą pamięć – teoria jest w tym zawodzie niezbędna do zrozumienia pewnych mechanizmów, natomiast praktyka to głównie nauka logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Studia ekonomiczne niemal wymagają również zainteresowania biznesem oraz przynajmniej przeciętnej ciekawości nauk ścisłych. Reszta zależy od wybranej specjalizacji.

Praca po studiach ekonomicznych

Absolwenci ekonomii mają bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. I choć rynek jest już nieco wysycony, osoby zaangażowane i zaradne nie będą miały większych problemów z podjęciem pracy po studiach.

Bankowość wydaje się tutaj najbardziej atrakcyjną z możliwości – także patrząc pod kątem finansowym. Popularne są także takie kierunki jak zarządzanie, marketing, czy finanse i rachunkowość. Wiele zależy jednak od specjalności i doświadczeń, jakie dana osoba zdobędzie jeszcze w trakcie studiów. Kursy, koła naukowe i uczestnictwo w krajowych lub międzynarodowych stażach pozwalają nie tylko sprecyzować własne plany na przyszłość, ale będą także wyznacznikiem zaangażowania dla pracodawców. Sam wybór uczelni będzie w dużym stopniu determinował późniejszy sukces zawodowy ekonomisty. To wykładowcy muszą zaszczepić w młodym człowieku pasję, która będzie się rozwijać z każdym kolejnym rokiem zdobywania wiedzy, a na koniec przyniesie wymierne korzyści z pracy w zawodzie.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here