Jak przygotować się do czyszczenia broni?

0
643
Jak przygotować się do czyszczenia broni?

Regularne sprawdzanie stanu broni należy do podstawowych czynności, jakie powinien co jakiś czas wykonywać jej posiadacz. Konserwacja broni jest niezwykle istotna. Utrzymanie swojego wyposażenia chroni przed ewentualnym zacięciem, a w konsekwencji zniszczeniem i być może koniecznym zakupu nowego modelu. Także po wizycie na strzelnicy dokonuje się przeglądu broni. Na rynku istnieją profesjonalne środki wspomagające czyszczenie broni.

Jak przygotować się do czyszczenia broni?

Pielęgnacja nie należy do skomplikowanych zadań. Gruntowne przeprowadzenie tej skomplikowanej z pozoru czynności jest wyjątkowo łatwe. Należy jednak zwrócić baczną uwagę na kilka czynników. Po pierwsze warto najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo. Czyszczenie broni może wydawać się z pozoru proste, lecz trzeba pamiętać o podstawowym fakcie, jakim jest bezwzględne ocenienie czy broń jest rozładowana. Najważniejsza na tym etapie jest ocena stanu przewodu lufy i komory z nabojami. Ta pierwsza służy do celności i powtarzalności strzałów. Gdy zawiedzie, proces czyszczenia broni trzeba powtórzyć. Następnie ocena jakości prowadnic, zamka oraz iglicy. Na sucho przeciera się mniejsze, metalowe części np. za pomocą ręcznika papierowego czy szmatki. Po tym wstępnym etapie pozostaje już tylko zgromadzenie nagaru oraz nałożenie preparatu, który zbierze pozostałości z prochu. Środek do czyszczenia broni zostawić by wniknął do wewnątrz na czas do pół godziny i po tym zając się prawidłowym czyszczeniem.

Preparaty czyszczące

Do najbardziej rozpowszechnionych specyfików służących jako uniwersalne zalicza się oleje o unikatowym, wszechstronnym działaniu. Niektóre z nich jak np. Ballistol są polecane do pracy z gumą, stalą oraz plastikiem i drewnem. Podobnie jak preparaty Brunox, czyszczenie broni z ich wykorzystaniem usuwa szkodliwe osady z miedzi i ołowiu, które zalegają w lufie po użyciu broni. Naturalne olejki służą także jako odpowiednik do czyszczenia kabur i pasów na broń niwelując działanie kwasów osadzających się na powierzchni.

Smary za to są równie pożądane w czyszczeniu broni, co oleje. Zapobiegają powstawaniu korozji oraz tarciu. Za najpopularniejsze można uznać smary ceramiczne. Czyszczenie broni dzięki nim chroni przed ścieraniem oraz niepożądanym wpływem wody i kwasów. Smary nie zużywają części i jednocześnie nie zapiekają broni. Do pielęgnacji lufy, gdzie osadza się proch wykorzystuje się wyciory i mosiężne szczotki. Czyszczą miejsca, do których trudniej dotrzeć. W zestawach można odnaleźć szczotki o różnych stopniach twardości i przeznaczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj