Drewno czy cegła: który materiał to lepsza opcja na dom?

0
322
Drewno czy cegła: który materiał to lepsza opcja na dom?

Nie jest tajemnicą, że wybrany materiał budowlany wpływa nie tylko na sam projekt domu, ale również na jakość oraz komfort życia. Dlatego, wybór odpowiedniego materiału na przyszłe wymarzone cztery ściany jest niezwykle ważną kwestią. Zatem, który produkt jest lepszy: drewno czy cegła?

Drewno czy cegła: odwieczny dylemat

Wiadomym jest, że nic nie jest doskonałe – ta sama reguła dotyczy drewna i cegły. Podczas, gdy w świecie budownictwa istnieje wiele materiałów budowalnych, to mimo wszystko drewno oraz cegła należą do najpopularniejszych wyborów. W różnych zakątkach świata panują różne upodobania. W Ameryce bardziej popularne są domy z drewna, natomiast Europa preferuje domy z cegły. Oczywiście, oba te materiały mają swoje mocne i słabe strony. Jeśli nie możesz zdecydować się, który materiał będzie dla Ciebie lepszą opcją, to, aby podjąć jak najbardziej świadomą decyzję, warto jest przyjrzeć się bliżej zaletom oraz wadom zarówno drewna jak i cegły.

Zalety budynków z drewna

W ostatnim czasie można było zaobserwować znaczny wzrost popularności domów drewnianych. Drewno posiada niezwykłe właściwości, które sprawiają, że jest ono niezawodnym materiałem budowlanym. Oto kilka zalet drewna:

 • Drewniane domy są szybkie i proste w budowie – drewno jest materiałem, który cechuje się niezwykłą lekkością;
 • Drewno jest opłacalne – to ogólnodostępny surowiec, co sprawia, że ten materiał jest niezwykle tani;
 • Domy z drewna są wydajne energetycznie – posiada ono niezwykłe właściwości termoizolacyjne, dzięki którym utrzymuje ciepło w budynku, nawet w czasie mroźnej pogody;
 • Drewniane domy są ekologiczne – to naturalny surowiec, który wchłania dwutlenek węgla z atmosfery, zamiast go emitować.

Wady budynków z drewna

Mimo tak wielu plusów, drewno posiada również minusy. Oto największe jego wady:

 • Drewniany dom jest narażony na liczne szkodniki – drewno jest idealnym miejscem do życia dla takich owadów jak termity, mrówki czy chrząszcze;
 • Domy z drewna potrzebują nieustannej opieki – wymagają przeprowadzania systematycznych konserwacji.

Zalety budynków z cegły

Cegła to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, używany od wielu lat. Domy zbudowane z cegły mają mnóstwo atutów. Oto kilka jej zalet:

 • Cegła zatrzymuje naturalne ciepło – w takich domach utrzymana jest przyjemna temperatura, ponieważ ten materiał posiada zdolność do akumulowania ciepła;
 • Cegła podnosi ogólną wartość posesji – dlatego, że domy z cegły są droższe w budowie, to konsekwentnie budynek ceglany wystawiony na sprzedaż również jest droższy;
 • Domy z cegły są trwałe – to niezwykle mocny materiał, odporny na wpływ niekorzystnych czynników jak warunki pogodowe czy szkodniki.

Wady budynków z cegły

Prawdą jest, że cegła jest niezwykle trwałym i odpornym materiałem, jednak posiada również kilka istotnych wad. Oto słabe strony takich domów:

 • Domy z cegły są drogie – z punktu widzenia sprzedającego, cegła to dobry interes, jednak kupujący musi się przygotować na wysokie koszty;
 • Domy z cegły nie są wytrzymałe – z racji tego, że cegła nie posiada zdolności do pochłaniania wstrząsów mechanicznych, to domy ulegają zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi.

Podsumowując, zarówno drewno jak i cegła posiadają swoje mocne i słabe strony. Mimo to, coraz więcej osób wybiera domy drewniane zamiast tych zbudowanych z tradycyjnej cegły. Dzieje się tak, ponieważ są one tanie, wytrzymałe, ekologiczne, korzystne termicznie, a nawet pozytywne dla zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here