Czym charakteryzuje się dobry generator azotu?

0
252
Czym charakteryzuje się dobry generator azotu?

Generatory azotu wykorzystywane są obecnie w bardzo wielu sektorach. Taki sprzęt szczególnie dobrze sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma czasu na to, aby wstrzymywać analizę na skutek konieczności wymiany butli z gazem. Generator azotu zapewnia także dodatkowe bezpieczeństwo, gdyż dzięki niemu nie trzeba przemieszczać się z butlą z gazem po laboratorium. Oczywiście zalet takich urządzeń jest jeszcze o wiele więcej. Na co jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze?

Technologia ma znaczenie!

Jednym z najistotniejszych parametrów we wszelkich urządzeniach jest zawsze technologia. Nie inaczej jest też w generatorach azotu, gdzie powinna znajdować się przede wszystkim absorpcja zmiennociśnieniowa (PSA). Pozwala ona wytwarzać azot przy pomocy sprężonego powietrza przepływającego przez kolumnę z molekularnym sitem węglowym (CMS). Proces ten ma na celu absorbcję tlenowych molekuł i trwa aż do chwili, gdy sito CMS zostanie wystarczająco wypełnione przez molekuły powietrza. Co ważne w czasie regeneracji nasyconego zbiornika to działanie przenoszone jest do kolejnej kolumny. Taka forma sprawia, że generator pracuje w sposób ciągły bez konieczności przerw. Warte podkreślenia jest też to, że w efekcie wytworzony jest azot nawet o 99,99% czystości.

Ważne też opcjonalne wyposażenie

Mając więc już wiedzę o tym, w jaką technologię powinien być wyposażony nasz nowy generator azotu i jaka musi być jego jakość wykonania, to wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zbadać jego możliwe wyposażenie. Każdy dobry generator azotu, podobnie jak wiele innych urządzeń przemysłowych, powinien mieć możliwość łatwego doposażenia go w dodatkowe elementy. W niektórych generatorach istnieje na przykład opcja wzbogacenia ich o specjalne sterowanie mikroprocesowe, czy też ekran dotykowy ułatwiający nawigację po urządzeniu. Pamiętajmy, że czasami nawet tak drobne ulepszenia mogą znacząco wpłynąć na jakość oraz efektywność wykonywanej pracy.

Kluczowa niezawodność

Chociaż wszelkie technologie znacznie ułatwiają i usprawniają prace, to jednak na niewiele się one zdadzą, jeśli urządzenie będzie stało bezczynnie z powodu awarii. Dlatego też jednym z najistotniejszych czynników przy wyborze generatora jest jego niezawodność. Ciężko oczywiście przewidzieć to, kiedy i jakie podzespoły mogą ulec awarii, lecz możemy jak najbardziej zbadać całościową jakość wykonania urządzenia. To z jakich komponentów zostało ono wytworzone ma przecież bezpośredni wpływ na jego późniejsze działanie. Szczególną uwagę zwróćmy m.in. na zawory i ich trwałość.

Podsumowanie

Jak widać wybór dobrego generatora azotu nie jest sprawą prostą. Istnieje bowiem szereg kwestii, na które musimy zwrócić naszą uwagę. Niemniej jednak zawsze warto pamiętać o tym, że sam zakup takiego urządzenia to inwestycja na wiele lat. Z tego też powodu nie śpieszmy się z zakupem i podczas całego procesu wszystko dokładnie przeanalizujmy. Pamiętajmy też, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy o nie zapytać fachowych doradców, którzy z pewnością podpowiedzą nam najlepsze dla naszych potrzeb rozwiązania. Korzystajmy zatem zawsze z takiej możliwości, gdy tylko mamy okazję, a wyjdzie nam to tylko na dobre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here