Pit online 2021-co się zmieniło?

0
163
Pit online 2021-co się zmieniło?

Rozliczenie podatkowe jest obowiązkiem, który spoczywa na każdej osobie, nie zależnie od tego, czy pracuje w ramach umowy cywilnoprawnej, czy też w ramach własnej działalności gospodarczej. Popularny PIT wcześniej składało się osobiście w odpowiednim urzędzie skarbowym, ale teraz możliwe jest złożenie pitu online. Co niesie ze sobą takie rozwiązanie?

PIT online- jak to wygląda?

Złożenie PIT online jest możliwe od 1 lutego 2021 roku. Takie rozwiązanie jest wielką ulgą i zaletą dla wszystkich płatników. Wcześniej, by złożyć PIT, trzeba było osobiście stawić się w urzędzie, co wielokrotnie wiązało się z koniecznością odczekania nawet kilku godzin w kolejce. Możliwość złożenia PITu online jest rozwiązaniem, które eliminuje konieczność stania w kolejce, a także wizytę osobistą w godzinach urzędowych. Jest to duże udogodnienie.

Decydując się na złożenie PITa drogą online dalej trzeba pamiętać, że koniecznie jest pamiętanie o wypełnienie stosownego wniosku, oraz że pit online 2021 nie jest przeznaczony dla dochodów z działalności gospodarczej oraz niektórych działów produkcji rolnej. Złożyć można wniosek PIT-28, PIT-36, PIT-38, a także popularny PIT-37, który składa większość osób pracujących na etacie.

Co jeszcze warto wiedzieć o składaniu PIT online?

Złożenie PIT online 2021 wymaga wcześniejszego zalogowania się. Może to odbyć się na jeden z trzech sposobów. Jednym jest wykorzystanie numeru NIP i daty urodzenia czy też samego numeru PESEL. Kolejną opcją jest logowanie się przez login.gov.pl. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla tych, którzy posiadają profil zaufany, e-dowód lub korzystają z bankowości elektronicznej. Aplikacja mObywatel jest kolejną opcją pozwalającą zalogować się. By jednak skorzystać z aplikacji, trzeba najpierw aktywować ją przez profil zaufany. 

Prócz tego, że zaszły pewne zmiany w składaniu pitu dalej obowiązują stare ulgi czy też przywileje dla pewnych grup wiekowych. Osoby poniżej 26 roku życia mogą liczyć na zerowy pit. Co więcej, dalej uwzględniane są ulgi dla podatników takie, jak: ulga dla krwiodawców, ulga internetowa, ulga dla osób płacących darowiznę. Dalej można przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego, listę dostępnych instytucji można znaleźć w internecie.

Termin złożenia pit w kolejnym roku, czyli 2022 będzie się różnił od tego, który obowiązywał w 2021 roku. W przyszłym roku można złożyć pit online oraz stacjonarnie do 2 maja 2022 roku. Termin ten będzie wyglądał nieco inaczej dla PIT-28, ten można złożyć w terminie od 15 do 28 lutego 2022 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here