Dlaczego należy pamiętać o butach roboczych zakładając firmę?

0
828
Dlaczego należy pamiętać o butach roboczych zakładając firmę?

Kiedy zakładamy firmę, która będzie zajmowała się jakąś formą działalności produkcyjnej, nie możemy w biznesplanie zapomnieć o środkach ochrony indywidualnej dla naszych pracowników. Największe wydatki, jakie będziemy ponosić, związane są z obuwiem roboczym.

Buty robocze

Butami roboczymi możemy nazwać każde obuwie, jakiego używamy tylko do pracy. Jeśli jednak jesteśmy pracodawcami, musimy dostarczyć pracownikom takie obuwie, jakie jest wymagane na ich stanowisku pracy. Dla niewtajemniczonych warto napomknąć, że wcześniej musimy dokonać oceny ryzyka na stanowisku pracy i dobrać do niego odpowiednie buty. Buty robocze, jakie są wykorzystywane na stanowiskach produkcyjnych to w 90% obuwie z podeszwami antyprzebiciowymi oraz ze wbudowanym ochronnym noskiem na palce.

Dlaczego jest to takie ważne?

Buty robocze, jakie posiada pracownik, bardzo często chronią go przed mniejszymi urazami, a od czasu do czasu mogą uratować mu stopę. Dwa najważniejsze element takich butów to wspomniane antyprzebiciowe (oraz antypoślizgowe) podeszwy, wykonane z tworzywa o dużej gęstości oraz nosek ochronny wykonywany ze stali lub kompozytu. Bez tego nasz pracownik prędzej czy później upuści sobie coś na nogę, wejdzie na gwóźdź, lub coś najedzie mu na stopę (może to być nawet zwykły „paleciak”, aby doszło do poważniejszego urazu). Jeśli nie zapewnimy pracownikom ochrony, będziemy tłumaczyć się przed komisją wypadkową, płacić kary oraz odszkodowania.

Gdzie kupić buty ochronne?

Buty możemy kupić w punktach stacjonarnych (sklepy BHP lub hurtownie) oraz online. Kupując obuwie, warto zamawiać większe jego partie (oczywiście proporcjonalnie do rozmiarów firmy), dzięki temu możemy wynegocjować korzystny upust, który będzie opłacalny nawet, wtedy kiedy zakupimy najprostsze egzemplarze (najprostsze buty ochronne to koszt ok. 50 zł za parę). Wynika to z faktu, że każdy pracownik ma prawo do nowej i nieużywanej pary butów. Jeśli więc nowy pracownik zrezygnuje nawet po pierwszym dniu, to jego buty musimy wyrzucić, a kolejnemu kandydatowi wydać nowe buty z magazynu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj