Do najpopularniejszych podłoży drukarskich należy m.in. papier i folia. Podczas wyboru właściwego tworzywa warto dostosować je do rodzaju projektu. Innego papieru użyjemy np. do wydruku kalendarzy, a innego do wydruku wizytówek czy ulotek.
Na jakich tworzywach powstają wydruki?
Najbardziej znane podłoża do druku cyfrowego to folie i papiery. Wśród nich możemy wyszczególnić różne ich odmiany. W przypadku folii mogą to być folie specjalne, metalizowane, białe i transparentne. Co do papierów wyróżniamy m.in. kredowy czy offestowy. Tworzywa do wydruków segreguje się także pod kątem stosowanych do nich klejów. Wyróżniamy kleje: podstawowe, permanente i akrylowe. Oprócz nich są także kleje miękkie i specjalne.
Tworzywo do wydruku powinno posiadać kilka konkretnych cech. Przyjrzyjmy się bliżej, czym wyróżnia się papier stworzony do zastosowań profesjonalnych. Takie tworzywo przede wszystkim nie może mieć poziomu białości mniejszego niż 92%. Oprócz tego musi być możliwie jak najmniej przezroczyste i gładkie. Od tych cech zależeć będzie jakość wydruku. Ostatnią ważną cechą dobrego papieru jest odporność na odkształcanie. Dobry papier jest sztywny i ciężko go zwinąć. By wybrać ten właściwy, kierujmy się jego gramaturą. Wiele drukarni cyfrowych oferuje papiery o gramaturze np. 100g/m2. Niemniej jednak gramaturę zawsze trzeba dobrać do rodzaju wydruku. Np. podczas produkcji zaproszeń zazwyczaj używa się papieru o gramaturze 250g/m2.
Podczas współpracy z drukarnią cyfrową warto sprawdzić, jakiego oferuje podłoża do wydruków. Profesjonalna firma z pewnością będzie miała np. białą folię PE i transparentną folię PP. Oprócz niż można zapytać o dostępność folii metalizowanej i papieru we fluorescencyjnych kolorach.
Dlaczego nie warto bagatelizować rodzaju podłoża drukarskiego?
Im lepsza jakość podłoża, tym lepszy wydruk. Odpowiedni papier lub folia są w stanie zupełnie odmienić jego wygląd. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy drukujemy ulotki czy wizytówki. Gdy wyglądają profesjonalnie, wówczas i my jesteśmy poważniej traktowani przez potencjalnych kontrahentów. Coraz więcej osób się o tym przekonuje i rezygnuje ze zwykłego papieru na rzecz np. perłowego, fakturowego czy offsetowego.
Poprawnie dobrane podłoże pozwala nam także zaoszczędzić sporo czasu. Im wcześniej zdecydujemy się na wybór tworzywa o wysokiej jakości, tym mniej czasu i pieniędzy stracimy na testowaniu słabszego papieru, folii etc. Ponadto, niektóre z tworzyw np. folia adhezyjna, umożliwia szybki i bezproblemowy montaż na wybranej powierzchni.
Jak wybrać odpowiednie podłoże drukarskie?
W przypadku papieru w pierwszej kolejności, oprócz wspomnianej gramatury, warto zwrócić uwagę na fakturę i poziom białości papieru. Każdy z parametrów należy dostosować do projektu. Jeżeli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy z zakresu poligrafii, skontaktujmy się z zaufaną drukarnią cyfrową i skorzystajmy z jej wieloletniego doświadczenia.