Jak wykorzystać potencjał tapet dekoracyjnych?

0
225
Jak wykorzystać potencjał tapet dekoracyjnych?

Dziś tapety dekoracyjne to coś więcej, niż tylko klasyczne, toporne i wręcz archaiczne elementy dekoracyjne. Jednak pomimo ich znacznie bogatszego, dekoracyjnego potencjału, dużo zależy też od sposobu podkreślenia ich wyjątkowości. W ostatnich latach pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym ich uwypuklenie i podkreślenie stało się jeszcze łatwiejsze.

Punktowe oświetlenie LED – kiedy i dlaczego?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by tradycyjną tapetę… pomalować. Oczywiście nie należy w tym celu wykorzystywać farb, lecz światło. Jeśli tapeta (lub fototapeta) ma dość niewielką powierzchnię, to można zastosować punktowe oświetlenie LED oparte na specjalnych halogenach. Najlepiej, jeśli będą one włączane automatycznie i ukierunkowane na grafikę naniesioną na tapetę. Co ważne – do tego celu nie trzeba stosować intensywnego snopu światła. W tym przypadku całkowicie wystarczy delikatna poświata, która ciekawie uwypukli tą część domowej aranżacji wnętrz.

A może by tak taśmy LED?

W przypadku dużych tapet, a nawet fototapet, istnieje możliwość połączenia ich z oświetleniem LED w postaci specjalnych taśm. Można to zrobić w dość prosty, a zarazem wygodny sposób. Wystarczy otoczyć wybraną przestrzeń wspomnianą taśmą, by w ten sposób podkreślić jej specyficzny wymiar i wypełnić ją delikatnie zarysowaną, świetlną poświatą. Co ważne, takie „malowanie światłem” nie wymaga zaangażowania zbyt dużych środków finansowych. Należy jednak pamiętać, że taka taśma powinna być w odpowiedni sposób zamaskowana, gdyż sama nie prezentuje się zbyt estetycznie. Ciekawą propozycją może być np, skorzystanie z wygodnej ramki dekoracyjnej, a także z listew ściennych i sufitowych.

Instalacje podświetlające

Fototapetę można też podświetlić za pomocą dedykowanych, podświetlanych ramek naściennych. Jeśli jest to fototapeta upamiętniająca ważne dla jej posiadaczy chwile, można ją podświetlić dokładnie tak samo, jak robi się to w profesjonalnych galeriach artystycznych. W tym przypadku tapety ścienne nie wymagają zastosowania intensywnych źródeł światła. Wręcz przeciwnie – wystarczy niewielka lampka o mocy zaledwie kilku wat.

Podsumowując, fototapety to ciekawe wyposażenie wnętrz, które – w zależności od wariantu – mogą być urozmaicone ciekawymi instalacjami oświetleniowymi. Na szczęście tutaj jest pełna dowolność zastosowanych rozwiązań. Łączy je fakt, że idealnie sprawdzają się one w przypadku niewielkich przestrzennie dekoracji ściennych, które wymagają specjalnego umiejscowienia w domowej aranżacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here